Sen yeter ki okumak iste..

Corona Virüsüden Korunma Yolları

Corana virüsünden korunma yollarını
0

 

Aniden Çin kaynaklı olarak ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüsünün etkileri devam ediyor.Etkilerinden dolayı sayısız insanın ölmesine neden olan ve dünya üzerinde finansal etkileri de hızla süren virüsün Türkiye sınırlarında da görüldüğü açıklandı.Bundan dolayı alınması gereken önlemler ve virüsle alakalı bilgilerin oldukça hızlı bir şekilde iletilmesi daha da önemli bir hal almıştır. 

Corana virüsden korunmak için yapılması gerekenlerin bilinmesi ve uygulanması oldukça etkili olacaktır. Yayılma durumunun da azalmasına ön ayak olacağından dolayı önemlidir. Corona virüsünün etkisi şuana kadar kırılamamıştır. Aşının bulunması için de zaman olduğunu söyleyen yetkililer şuan için aşı çalışmalarına devam ediyor.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Virüsün ortaya çıkması Çin’de yaşanan bir vaka sonucunda anlaşılmıştır. Virüsün varlığına dair ilk bulgular bu sayede tüm dünya ile paylaşılmıştır. Nasıl ortaya çıktığı net bir şekilde bilinmemesine karşılık hayvan pazarı aracılığı ile yayılmaya başladığı biliniyor. 

Virüsün belirtileri ise:

  • Yüksek ateş,
  • Öksürük,
  • Zatürre,
  • Kusma şeklinde özetlenebiliyor. 

Ellerden ağız yoluyla solunum sistemine yerleşen bir virüs olarak ilerliyor. Bu sayede kolaylıkla yerleşmesi ve üremesi sağlanıyor.

Korunma Yolları Nelerdir?

Corana virüsünden korunma yollarına değinicek olursak selamlaşmak ellerde var olan virüslerin hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur. Bunun için selamlaşmak veya tokalaşmak konusunda dikkatli olunması önerilir. Sık sık eller de yıkanmalıdır. Ayrıca dezenfekte edilmesi de gerektiğinde atlanmamalıdır. Grip veya benzeri belirtiler ortaya çıktığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır.

Hayvansal Gıdaların Pişirilmesi

Corana virüsünden korunma yollarının bir diğeri ise kendinizle alakalı detaylara dikkat ettiğiniz kadar hayvansal gıdaların pişirilmesine de dikkat etmeniz önerilir. Çünkü virüs 26 derecenin üzerinde yaşayamaz. Hayvanlardan geçme olasılığını ortadan kaldırmak için mutlaka pişirim süresi ve sıcaklıkları artırılmalıdır.

Maskelerin Önemi

Maskeler solunum yolu ile bulaşma konusunda oldukça başarılı birer koruyucudur. Bunun için mutlaka özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanmayı alışkanlık haline getirmek önerilir.

Grip Belirtileri

Grip veya zatürreye benzer belirtiler ile başlayan bir hastalık olduğundan dolayı bu belirtiler asla atlanmamalıdır. Çünkü erken fark edilmesi tedavi için oldukça önemli bir adım olacaktır. Önlem alınırsa etkisi de azalacaktır.Corana virüsünden korunma yolları kısaca bahsetmiş olduk eğer yurt dışından geldiyseniz lütfen 14 gün kuralına uymayı unutmayın ayrıca şimdilik tatil planlarınızı askıya alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.