Sen yeter ki okumak iste..

Drone Kazalarının Önüne Geçebilmek İçin İpuçları

0

Havadan video ya da fotoğraf çekmek için kullanılan drone’lar artık büyük küçük herkesin hobi amaçlı olarak da alabileceği aygıtlar oluyor. Türkiye’de de çok fazla kişinin kullandığı dronelar, bazı kurallarla sınırlandırılmıştır. Çünkü kötü amaçlı olarak kullanan kişiler olduğu gibi, güvenlik ihlali nedeniyle de kullanmamanız gereken alanlar vardır. Bazı durumlarda drone kazaları ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Drone kazalarının önüne geçebilmek için ipuçları alabilir ve kazaları engellemek adına drone kurallarına uygun davranabilirsiniz.

Drone Kullanmamanız Gereken Alanlar Nelerdir?

Drone kullanmadan önce Sivil Havacılık onayını almanız gerektiğini unutmamalısınız. SHGM’nin onayı olmadan bütün İHA’ların uçuşa kapalı olduğunu da unutmamalısınız. Uçuş yapmanızın yasak olduğu bölgeler de şunlardır:

  • Havalimanlarının 9 km kadar yakınında olan alanlarda uçuş yapmak yasaktır. Bu mesafe yüksekliğe bağlı olmadan 9 km olarak belirlenmiştir.
  • Yerleşim alanlarında güvenlik ihlali olduğu için de izin gerekir.
  • NOTAM ilan edilen sahaların da drone’a elverişli olmadığını söyleyebiliriz.
  • Havacılık Bilgi Yayını’na göre yasak ve tehditli olarak gösterilen sahalarda da drone uçurulması kesinlikle yasak ve tehlikelidir.
  • Cezaevlerinde, askeri binaların içerisinde, akaryakıt depolarında ve istasyonların olduğu alanlarda, silah ya da patlayıcı üreten fabrikaların çevresinde, kritik yapıya sahip olan tesislerde drone kullanılması yasaktır.

Drone Kazalarına Engel Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Drone kazalarına engel olmak için drone uçuşuna hakim olmanız önemlidir. Bunun için öncelikle alçak irtifalarda uçuş denemeleri yapmanız gerekir. Drone’un yanında verilen kullanım kılavuzu da mutlaka okunmalıdır. Drone kullanmadan önce mekanik aksamına ve drone’un yapabileceklerine hakim olmanız gerekir. Aracın maksimum hızını ve maksimum irtifasını öğrenmeniz önemlidir.

Hava durumunu bilmeniz de uçuş günü size kolaylık sağlayacaktır. Rüzgarlı ya da çok sıcak havalarda uçuş daha farklı olacaktır. Drone’u kullanırken mobil cihazınıza bağlamayı unutmamalısınız. Ayrıca eve dönüş modunu aktif hale getirmeli ve konumu doğru belirlemelisiniz. Drone kazalarının önüne geçebilmek için ipuçları almak istiyorsanız deneyimli drone kullanıcılarından da yardım isteyebilir ya da uçuş videolarını detaylı olarak izleyerek deneyimlebilirsiniz diyebiliriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.