Sen yeter ki okumak iste..

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

0

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar? – Hosting Sistemiyle Birlikte Alınan Hizmetler Nelerdir?

Hosting nedir? konusunda araştırma yapıyorsanız, muhtemelen web sitenizi oluşturmaya nasıl başlayacağınızı anlamaya çalışıyorsunuzdur.Hosting bir wev barındırma hizmetidir. Web barındırma, web sitenizi canlı hale getirmek söz konusu olduğunda sahip olunması gereken bir koşuldur. Web barındırmanın ne olduğunu, neden buna ihtiyaç duyduğunuzu anlamanıza yardımcı olmak için bu makaleyi sizler için kaleme aldık.

Hosting nedir? Ne işe yarar?

Hosting, halihazırda bulunan web sitenizi kullanıcılarla buluşturmak için internette var olmasına izin veren çevrimiçi bir barındırma hizmetidir. Sizi internette görünür kılmasına olanak sağlamaktadır.

Teorik olarak evde web siteniz için gerçek bir sunucu barındırabilme şansınız var fakat bir hosting hizmeti sağlayıcısına güvenmek birçok avantajı beraberinde getirir.

Hosting nasıl çalışır?

Hosting hizmetlerini kullandığınızda, sunucunuzun çalışır durumda olduğundan emin olmaktan web barındırıcınız sorumludur. Sadece bu değil, aynı zamanda herhangi bir güvenlik ihlalini önlemek ve tüm dosyalarınızı, varlıklarınızı ve veritabanlarınızı sunucuda depolamak bir ana bilgisayar işidir.

Web sitenizi barındırmak için bir hosting firması seçerseniz, sitenizi geliştirmek ve korumak için birçok başka hizmetler sunulmaktadır.

Hosting Sistemiyle Birlikte Alınan Hizmetler Nelerdir

Domain alımı. İnternet sitemiz için en önemli kullanıcı odaklı olan özelliklerden birisi de alan adınızdır. İnternetteki kimliğinizi domaininiz belirlemektedir. Bu sebeple domaininiz sade ve yaratıcı olmalıdır. Birçok web barındırma hizmeti veren şirketlerden yararlanıldığında domain kayıt işlemini de indirimli paket dahilinde hizmet sunmaktadır.

Kurumsal E-posta. Hosting firmaları, alan adını alan kullanıcılara kurumsal “e- posta” hizmetinden de yararlandırmaktadır. Kurumsal eposta hizmeti günümüzde her internet sitesi sahibi kullanıcının kullandığı bir hizmettir. Bunun nedeni ise yüksek kotalı ve sürekli yedeklenen bir hizmet olmasından kaynaklıdır.

SSL. Hosting hizmeti alındığı takdirde yanında faydalanabileceğimiz bir diğer hizmet türü de SSL Sertifikasıdır. SSL sertifikasına sahip olmayan siteler güvenilir bulunmamaktadır. SSL sertifikası günümüzde web siteleri için olması gerekenlerin belki de en başında gelmektedir. Kimse güvenliği düşük olan bir web siteyi ziyaret etmek istemez. Özellikle e- ticaret sitesine sahip kullanıcıların kesinlikle SSL sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Ne tür web barındırma türleri vardır?

Çoğu web barındırıcısı farklı barındırma türleri sunacak ve her birinin maliyeti değişecektir. Her şey web sitelerinizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Hangi barındırma türünün size en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için aşağıda bir liste hazırladık.

Paylaşılan ev sahipliği

Paylaşılan barındırma, bir web barındırma sağlayıcısının aynı sunucuda bir dizi farklı web sitesini barındırmasıdır. Aynı sunucuyu paylaştığınız için en uygun barındırma şeklidir. Bu nedenle maliyetleri yarı yarıya bölmüş olursunuz. Bir blog başlatmak veya yeni başlayan bir işletmeniz varsa, paylaşılan barındırma iyi bir seçenektir.

Geçmişte bir sunucuyu paylaşmak, tek bir siteden gelen trafik veya kaynak kullanımındaki ani bir artışın “komşu” web sitelerini yavaşlatacağı sorunlara yol açabiliyordu. Ancak, bu günlerde web barındırma abonelikleri, iyi performans sağlayan cömert miktarda kaynakla birlikte gelir.

WordPress Barındırma

WordPress Hosting , sorunsuz bir seyir sağlamak için sunucu düzeyinde WordPress için optimize edilmiş barındırma anlamına gelir.

WordPress’in normal barındırmadan farkı nedir? Ayrıntılar sağlayıcıya göre değişse de çoğu WordPress barındırma paketi şu ortak özellikleri sunar:

  1. Yeni bir WordPress sitesini yapılandırmada bir düzine kadar manuel adımdan kaçınan basit tek tıklamalı kurulum.
  2. WordPress sitelerinin daha hızlı yüklenmesi için temiz bir kodlama ile entegre edilmiş sunucu yapılandırmalarını içinde barındırmaktadır. Bu, performans önbellek optimizasyonlarını ve diğer ince ayarları içerebilir.
  3. WordPress, güvenlik zafiyetlerine karşı koruma sağlamak için güvenlik önlemlerine odlukça önem vermektedir. Bunun sebebi ise WordPress, web’in %30’undan fazlasına hizmet sağladığından dolayı, düzenli olarak saldırıya uğrar.

VPS Barındırma

VPS, “Sanal Özel Sunucu” anlamına gelir. Paylaşımlı barındırma gibi VPS üzerinde çalışan web siteleri de diğer web siteleri ile fiziksel bir sunucuyu paylaşır. Ancak, her VPS kiracısının garantili ayrılmış kaynaklara sahip kendi bölümü vardır.

VPS barındırma, sunucu yönetimi becerilerine sahip son derece deneyimli kullanıcılar için önerilir. VPS müşterilerinin bölümlerine kök erişimi vardır ve örneğin Ubuntu, CentOS veya Windows Server gibi sunucu yazılımlarını yapılandırabilirler.

Özel Barındırma

Özel barındırma, tüm sunucunun size ait olduğu anlamına gelir. Size bir VPS gibi erişim sağlar ancak sunucuyu diğer siteler veya uygulamalarla paylaşmanız gerekmez. Etkili bir şekilde, hizmet sağlayıcınızın tesisinde bulunan fiziksel bir hosting kiralıyorsunuz. Ayrıca gerektiğinde profesyonel destek ve uzmanlığa da sahip oluyorsunuz.

Bu üst düzey web barındırma, yalnızca son derece zorlu kurumsal düzeyde web siteleri için önerilmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, işletmeleri için özel bir hosting kiralamak için her ay binlerce harcama yapmasına gerek yoktur.

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar? adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için sitemizi ziyaret etmeye devam edebilir ve aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.