Sen yeter ki okumak iste..

Kış İçin Yapmanız Gereken En İyi 9 Cilt Bakımı

0

Kış İçin Yapmanız Gereken En İyi 9 Cilt Bakımı

Ooooo! Kış, rahat eşarplar ve kazaklar, şöminede ateşler ve havadaki o keskin soğukluk anlamına gelen mevsim.

Aynı zamanda cilt bakım rutininizi değiştirme zamanının geldiği anlamına da geliyor!

Gardırobunuz gibi cilt bakım rutininizin de mevsimlere göre değişebileceğini biliyor muydunuz?

Doğru! Kuru kış havası cildimize gerçekten zarar verebilir.

Bu nedenle, sandaletlerinizi botlarla değiştirdiğinizde, bu soğuk aylarda teninize yardımcı olmak için cilt bakım ürünlerinizi de değiştirmenin zamanı geldi! Cildinizi kış havalarına karşı korumaya yardımcı olacak günlük ve aylık cilt bakımı ritüelinizde kullanabileceğiniz birden fazla yöntem var.

Gelin hep beraber bunlara bir göz atalım!

Kış Havaları Cildimizi Neden Etkiler?

Kışın sert soğukları yüzünden pembe yanaklar ve kar tanesi öpücüğü kirpikleri ile birlikte kuru, çatlamış veya kurumuş cilt ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kış havası daha kuru ve nem daha düşüktür. Bu hava değişimi, ısıtıcılardan gelen kuru iç ortam sıcaklıklarıyla birleştiğinde cildimizin nemini emer. Kış sıcaklıkları düştükçe ve hava kurudukça, bedelini cildiniz ödüyor. Bu, cildin dış tabakasında çatlaklara, hidrasyon kaybına ve nihayetinde iltihaplanmaya neden olabilir.

Cildiniz nem bariyerini kaybettiğinde, kendini koruma yeteneğini zayıflatır. Bu nedenle, cildin tipik olarak daha yağlı ve nemin daha yüksek olabileceği yaz aylarında kullandığınız hafif cilt bakım ürünleri, kışın tam olarak kullanmayı kesmeyin.

Cildinizin mevsimsel ihtiyaçlarına dikkat edip ona göre bakım planını ayarlamanız çok önemli!

Kışın Uygulanması Gereken Cilt Bakımları

1. Jel/Köpüren Temizleyicinizi Krem Temizleyici ile Değiştirin

Neden : Cildiniz zaten nemden yoksun olduğundan,daha güçlü temizleyicilerle doğal yağlardan arındırmak istemezsiniz.

Krem temizleyiciler kuru ciltlere karşı daha naziktir ve nemi tam olarak içerir!

2. Fiziksel Eksfolyantlarınızı Kimyasal Eksfolyantlarla Değiştirin

Neden : Kış aylarında düzenli olarak peeling yapmak cilt için harika olabilir! Donuk cildi yok etmek ve parlak bir cilt ortaya çıkarmak için tüm bu kuru, ölü cilt hücrelerini yok eder.

Bununla birlikte, ölü cilt hücrelerini fiziksel olarak temizlemek için granül kullanan fiziksel eksfoliantlar, zaten hassas olan kış ciltleri için çok sert olabilir ve hasara veya daha fazla kuruluğa neden olabilir.

Bunun yerine, kimyasal bir eksfoliyatör deneyin. Adı sizi korkutmasın. Aslında, ölü derinin üst tabakasını nazikçe eritmek ve yıkamak için alfa hidroksi asitler (AHA’lar), beta hidroksi asitler (BHA’lar) veya enzimler kullanan bir formüldür.

Bu, kuru ciltler için çok daha nazik bir peeling yöntemidir ve daha fazla pullanmaya yol açmaz. Bunun yanı sıra aşırıya kaçmanıza gerek yok! Haftada 2-3 kez peeling yapmak yeterlidir.

3. Sıkılaştırıcınızı Nemlendirici Bir Tonerle Değiştirin

Neden : Yağı kontrol etmek için genellikle sıkılaştırıcı kullanıyorsanız ancak bu kış cildiniz için biraz fazla kuruyorsa, sorun değil! Soğuk havalarda rafine gözenekleri ve dengeli, tazelenmiş cildi feda etmeniz gerekmez.

Tonerler, kurutma etkileri olmaksızın aynı faydaların çoğunu sunabilir. Tonerler akneden yaşlanmaya kuru cilde kadar her şeyi hedef alan çeşitli sorunların çözülmesinde boy gösterirler.

4. Serumlar

Neden : Kaçınılmayan gerçekler için. Cilt bakım rutininize henüz bir serum eklemediyseniz, bazı aşırı nemlendirici ve yaşlanma karşıtı faydaları kaçırıyor olabilirsiniz.

Serumların kıvamı daha incedir ancak güçlü bir aktif bileşen konsantrasyonu içerirler. Bundan dolayı cilt sorunlarını hedef alır.Bu cilt sorunlarına kuru cilt de dahildir.

Hyaluronik asit içeren serumlar, havadaki nemi almak ve derin, kalıcı nemlendirme sağlamak, cildinizin yüzeyinde tutmak için bu güçlü nemlendiriciyi kullanır.

Serumlar, bileşenlerin cilt tarafından gerçekten emilmesine ve maksimum sonuç sağlamasına izin vermek için nemlendiricinizden önce uygulanır.

Nemlendirici bir serum, kuru kış havasına karşı koruma sağlamak için nemlendirici ve yaşlanma karşıtı faydalar sağlamanın mükemmel bir yoludur!

5. Hafif Nemlendiricinizi Daha Zengin Bir Kremle Değiştirin

Neden : Kış aylarında yüzünüzün yeterince nem alamadığını düşünüyorsanız veya günün sonunda hala kuru lekeleriniz varsa, daha zengin bir nemlendiriciye geçmeniz gerekebilir.

Bazen daha sıcak aylarda kullandığınız daha ince, hafif formül, kışın mega kuruluğuna pek dayanamaz. Cildinizi koruyacak ve kalıcı nem sağlayacak daha zengin bir krem ​​deneyin.

Cildin nemi hapsetmesine ve koruyucu bariyerini korumasına yardımcı olacak yağ asitleri ve seramidler içeren bir ürün seçmeniz cildinizin yararına olacaktır.

Yağlı cilde sahip olanlar bile kışın kuruyabilir ve düzenli hidrasyondan yararlanabilir. Kontrol yağının dengeli nem sağlamasına yardımcı olacak alfa hidroksi asitler içeren yağsız bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

6. Göz Kremi Kullanın

Neden : Serum gibi göz kremi de güzellik rutininizde bir çok cilt güçlendirici ve yaşlanma karşıtı fayda sağlayan bir adımdır!

Göz kremi, koyu halkaları aydınlatmaktan, sinir bozucu küçük çizgileri ve kaz ayaklarını yumuşatmaya kadar yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için göz çevresindeki hassas cildi besler ve nemlendirir.

Göz kremi, birkaç nedenden dolayı kış mevsiminde çok önemlidir :

1. Kuru ve susuz kalmış cilt, ince çizgileri daha belirgin hale getirir ve kırışıklıkları gerçekten belirginleştirir.

2. Soğuk, kuru rüzgarlar gözlerimizin sürekli sulanmasına neden olduğunda, göz çevresindeki hassas cilt kolayca çatlayabilir.

Cildin yapısını yeniden oluşturmak ve ince çizgileri doldurmak için kolajen ve elastin , sağlıklı dokuyu desteklemek için peptitler ve hücre yenilenmesini teşvik etmek ve hasarıyla savaşmak için antioksidanlar içeren ürünleri tercih edin.

7. Dudak Balmı kullanın

Neden : Çoğumuz için soğuk hava kuru, çatlamış veya ağrılı bir şekilde çatlamış dudakları beraberinde getirir.

Dudaklarımızdaki deri yağ bezleri içermediği için kurumaya daha yatkındır. Bu nedenle kendi nemini tam olarak yenileyemez.

Ayrıca, hiçbir şey göz alıcı kırmızı dudakları pul pul dökülmesi kadar kötü gözükemez. Dudakları korumak için düzenli olarak zengin nemlendirici bir balsam uygulayarak bu kış suratınızı güzel tutun!

8. Düzenli Vücut Losyonunuzu Daha Zengin Bir Nemlendirici ile Değiştirin

Neden : Kış cildini korumak sadece yüzünüz için değil, tepeden tırnağa tüm vücudunuz için geçerlidir.

9. Ellerinize eldiven takmayı unutmayın

Neden : Eğer ellerinizi korumazsanız, kış havası gerçekten elinizde ciddi çatlamalara sebep olur.

Epidermis (cildimizin en üst tabakası) süper kuru olduğunda, koruyucu tabaka tehlikeye girer ve cildi hasara ve yaralanmaya karşı savunmasız bırakır.

Ellerimizdeki ciltte çok az yağ bezi bulunduğundan, cildinizin koruyucu bariyerini korumak için nemi geri kazandırmak önemlidir.

Cildi besleyen ve kuruluğu yok eden zengin, lüks bir kremle ellerinize biraz sevgi gösterin! Bunun yanı sıra eldiven takmayı da unutmayın.

Kış İçin Yapmanız Gereken En İyi 9 Cilt Bakımı adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.