Sen yeter ki okumak iste..

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur? 

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur
0

Son yıllarda gençler arasında fazla popüler olan mesleklerden biri de gemi kaptanlığıdır.Günümüzde gemilerde kaptanlık yapmak isteyen gençlerin sayısındaki artış bu mesleğin prestijinin yüksek olmasına ve yüksek maaşlarda çalışılmasına bağlanmaktadır. Türkiye gemi kaptanlığı işinde Dünya sıralamasında üçüncü sırayı almaktadır. Fakat her ne kadar dünya sıralamasında üçüncü de olunsa sektörde işsizlik yoğun yaşanmaktadır. Gemilerde çalışmak her genç adamın hayali de olsa buralarda ancak üniversite mezunları rahatlıkla iş bulabiliyorlar. 

Üniversite harici okullardan mezun olan gençler kaptanlık olarak değil de gemilerde personel olarak alt kademelerde iş bulabilirler. Elbette maaş oranları da farklılık gösterecektir. Nasıl gemi kaptanı olunur? Sorusu bu mesleğin hayalini kuran gençler tarafından sorulmaktadır. Bu soruya yanıt olarak üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olarak denizcilik meslek okullarından yahut bu alanda eğitim veren kurslardan gerekli sertifikalar alınarak gemi kaptanlığı yapılabilir. 

Gemi Kaptanlarının Maaşı Ne Kadar?

Gemilerde çalışabilmek ve gemi kaptanı yada adamı olabilmek çok ta kolay bir iş değildir. Dolayısıyla bu mesleği yapabilmek için ilgili bölümlerden mezun olup, Kamu sınavlarında da genel geçer puan almış olmanız gerekir. Daha sonrasında özel veya kamu kurumlarında çalışmak için başvurular yapılır. Çalışılacak geminin büyüklüğüne ve firmaya göre maaş oranları çeşitlilik gösterebilir. Gemi kaptanları genelde iş tecrübesine göre kendi aralarında ayrılmaktadırlar. Denizcilik meslek yüksek okullarından 2 yıllık veya 4 yıllık okunması halinde diplomayı alır almaz bu meslek yapılamamaktadır. İngilizce yeterlilik sınavını başarıyla tamamlamış olmak gerekir. Yalnız şöyle bir durum söz konusudur. Gemi kaptanlarının maaşı ne kadar? Sorusu karşısında tek bir rakam söylemek doğru olmaz. Özel sektör, kamu kurumlarında farklı rakamlar olabilir. Genelde 3500 ile başlayan ve kıdeme göre farklılık gösterebilen aralıklardadır. 

Gemi Kaptanı Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bu meslek genelde genç erkeklerin hayalini süsleyen bir meslektir. Fakat karşıdan göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Dolayısıyla gemi kaptanı olmanın dezavantajları nelerdir? Denildiğinde rahatlıkla uzak yol kaptanlığındaysanız eğer evinizden, ailenizden varsa eşinizden uzun zaman uzak kalmanız gerekecektir diyebiliriz. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.