Sen yeter ki okumak iste..

Windows 11 ve Özellikleri

0

Windows 11 Özellikleri

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 11 nihayet kullanıcılarla buluşuyor. Windows 11, içinde barındırdığı birçok özellik ile kullanıcının kullanım rahatlığını sağlamak istemekte olup, kodlama yapan birçok yazılımcı için de pozitif yönde puan almaktadır. Özellikle android cihazların bunda epey bir avantaja sahip olduğu yayınlanan beta programında gözle görülmekteydi.

Amazon ve Microsoft’un tablet cihazlarındaki kendi Android uygulama mağazasıyla yaptığı ortaklık sayesinde, Android uygulamalarının merakla beklenen işletim sistemi haline geldi.

Bunun yanı sıra uzun süredir Windows işletim sistemine sahip olan kullanıcılar, Windows 11 ile yenilenen ortalanmış görev çubuğu ve karmaşıklıktan uzak, sadeleştirilmiş widget çubuğu gibi basit değişikliklere hızla adapte olacaklardır. Windows 11’in görev çubuğunun Mac’lerden ilham alınarak tasarlandığı ise gözle görülen bir gerçek.

Windows 11’deki en büyük değişikliklerin başında gelen artırılmış “katı donanım” gereksinimleridir. Bu sebeple kullanıcıların bilgisayarlarını donanımsal yönden gözden geçirmesi gerekebilir. Aksi taktirde donanımsal anlamda yeterli olmayan eski bir cihazda bir takım uyumluluk sorunları yaşanabilir.

İşte Windows 11’deki göze çarpan yeni özelliklerden birkaçı:

  • Mac’lerden ilham alınmış yeni bir arayüz. Windows 11, yumuşatılmış köşeler, daha pastel tonlar ve ortalanmış başlat menüsü ve görev Çubuğu ile sade bir tasarıma sahiptir.
  • Entegre Android uygulamaları. Android uygulamaları , güncellenmiş Microsoft Store’dan erişilebilecek olan “Amazon Appstore” aracılığıyla Windows 11’de yer alacak. Bunun yanı sıra Windows 11’in ilk sürümünde Android uygulamalarının kullanılamayacağını unutmayın.
  • Widget’lar. Son Windows 10 güncellemesi de dahil olmak üzere artık widget’lara doğrudan görev çubuğundan erişebilir ve istediğinizi görmek için onları kişiselleştirebilirsiniz.
  • Microsoft Teams entegrasyonu. Pandemi sürecinde oldukça adından söz ettiren Teams, Windows 11 görev çubuğuna sabitlenmiş bir şekilde geliyor. Bu sabitlenme sayesinde uygulamaya erişimi kolaylaştırıyor. Teams’e Windows, Mac, Android veya iOS’tan erişebilirsiniz.
  • Daha iyi oyun için Xbox teknolojisi. Windows 11, Windows PC’nizde oyun oynamayı geliştirmek için Xbox konsollarında bulunan otomatik HDR ve DirectStorage gibi belirli özellikleri kapsamaktadır.
  • Daha iyi sanal masaüstü desteği. Windows 11, kişisel, iş, okul veya oyun kullanımı için birden fazla masaüstü arasında geçiş yaparak, sanal masaüstlerini MacOS’a daha benzer bir şekilde kurmanıza olanak tanır. Duvar kağıdınızı her sanal masaüstünde de değiştirebilirsiniz.
  • Monitörden dizüstü bilgisayara daha kolay geçiş ve daha iyi çoklu görev. Yeni işletim sistemi, Snap Groups ve Snap Layouts adı verilen özellikleri içermektedir. Aynı anda kullandığınız uygulama koleksiyonları görev çubuğunda bulunur ve daha kolay görev geçişi sağlar. Ayrıca açık pencerelerinizin bulunduğu yeri kaybetmeden bir monitörü daha kolay takıp çıkarmanıza izin verir.

Güncelleme yapmalı mıyız?

Windows, dünyada en fazla kullanılan işletim sistemidir. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte gelişen oyun sektörünün bunda epey bir payı vardır. Bütün oyunlar Windows’a uyumlu olarak üretilmektedir. Bunun yanı sıra masaüstü programlarının neredeyse %90’ı kodlanırken Windows’u baz alır. Windows 11’in gelmesi ile birlikte yeni gelecek uygulamalar ve güncellemelerde Window 11 baz alınacaktır. Kullanılan masaüstü uygulamalar ve oyunlarda tam performans sağlamak ve uyumluluk sorununu ortadan kaldırmak için Windows 11’e güncellemek gerekir. Güncel kalmak ve teknolojiyi takip etmek her zaman için en doğrusu olacaktır.

Windows 11’i ne zaman

kullanacaksınız?

Windows 11 halihazırda kullanıma sunuldu ve 2022’nin ortalarına kadar kullanıcılarla buluşmaya devam edecek. Kullandığınız cihaz ne kadar yeniyse, güncellemeye o kadar erken erişmeniz olasıdır. Bilgisayarınız ne kadar eskiyse, muhtemelen o kadar uzun süre beklemeniz gerekecektir.

Bilgisayarınız Windows 11 ile uyumlu olacak mı?

Windows 10 PC’nizin Windows 11’e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını kontrol etmenin birkaç farklı yolu vardır. Microsoft’un kendi uygulaması olan “PC Health Check” uygulamasını, WhyNotWin11’i ve diğer araçları kullanarak, bilgisayarınızın Microsoft’un Windows 11 yükseltmesini kaldırabileceğini öğrenebilirsiniz.

Windows 11’e nasıl yükseltirsiniz?

Windows 11 genel kullanıma sunulduğunda, Windows’un herhangi bir yeni sürümünü indirdiğiniz gibi indireceksiniz. Çoğu kullanıcı Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidecek ve Güncellemeleri Kontrol Et ‘i tıklayacaktır .

Eğer Windows 11 güncellemesi varsa, Windows 11 özellik güncellemesi seçeneğini görürsünüz. “İndir ve yükle“ seçeneğine tıklayın. Microsoft’un işletim sistemini kademeli olarak kullanıma sunduğunu unutmayın. Bu nedenle 1. günde seçeneği görmezseniz paniğe kapılmayın.

Windows 11 Özellikleri adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerikler için sitemizde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.